Marcinkowice
(niem. Marzdorf)
| | Miejscowość położona przy drodze Tuczno – Mirosławiec, była miejscem, o które toczyły się ciągle spory między gałęzią mirosławiecką i tuczyńską rodu Wedlów. Ostatecznie prawa do własności zyskali Wedlowie – Tuczyńscy, w rękach których wieś pozostawała do momentu wygaśnięcia rodu (XVIII w.). Pierwsze wzmianki pochodzą z XIV wieku (1337 i 1349).
Kościół katolicki na terenie Marcinkowic powstał już w średniowieczu, zniszczony prawdopodobnie w 1610r., kiedy to całą miejscowość strawił pożar. Budynek kolejnej świątyni, który dotrwał do naszych czasów ufundował Andrzej Tuczyński. Budowa trwała zaledwie dwa lata (1627 – 1628). |
Obecnie jest to jeden z najcenniejszych zabytków Pojezierza. Budowla w stylu gotyckim, z czerwonej cegły, jednonawowa zamknięta wielobocznym prezbiterium. Od strony zachodniej przylega do niej, pokaźnych rozmiarów, wieża. Z czasem dobudowano pomieszczenie zakrystii oraz kaplicy. Nietynkowane, ceglane ściany, ostrołukowe otwory okienne nadają wnętrzu świątyni niepowtarzalny charakter.
Na uwagę zasługuje wyposażenie świątyni, a zwłaszcza ołtarz główny, z zabytkowym, wczesnobarokowym obrazem. Analiza motywów malarskich oraz sam sposób wykonania dzieła wskazują, że autorem jest znany gdański artysta – Herman Han (autor obrazu w opactwie w Pelplinie oraz w kościele w Tucznie). Przedstawia on wizerunek Madonny otoczonej przez anioły, XVIII – wieczna monstrancja zdobiona postaciami polskich świętych – św. Stanisława i św. Wojciecha. XVIII wieczne ołtarze boczne zawierają obrazy z przełomu XVIII i XIX wieku.
W ścianach świątyni niebywała atrakcja – krzyże ułożone z kul armatnich przywiezionych z pola bitwy pod Malborkiem (1626 r.).
Przy wjeździe do Marcinkowic od strony Tuczna znajduje się figura św. Jana Nepomucena z 1775 r.
Nieopodal miejscowości, nad jeziorem, pozostałości po sporych rozmiarów, grodzisku podkowiastym. Jego średnica dochodzi do kilkunastu metrów, natomiast obwód wału to prawie 54m. Pod względem obronnym położone w bardzo dogodnym miejscu – otoczone jeziorem i terenami bagiennymi. Sondażowe badania archeologiczne z 1926 r. odkryły między innymi pale – pozostałości pomostu łączącego dwa brzegi jeziora.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
- połączenie PKS z Wałczem, Tucznem, Mirosławcem
- szkoła podstawowa
- sklep
Autor \ źródło: Lena