Sypniewo we wspomnieniach

Sypniewo we wspomnieniach „Każdy człowiek posiada swoją małą ojczyznę. Potrafi wskazać taką przestrzeń fizyczną, przyrodniczą czy społeczną, do której zawsze chętnie powraca. Z nią związane są doniosłe wydarzenia życiowe, tutaj budziły się jego emocje, uczucia i wartości. Jest to miejsce licznych doświadczeń i przeżyć osobistych każdego mieszkańca.” Takimi słowami rozpoczyna się książka, wydana przez Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych MALWA z Sypniewa pt. „Sypniewo – Moja mała ojczyzna we wspomnieniach”. Oficjalna premiera książki miała miejsce w Domu Kultury w Sypniewie 27 lutego 2011 roku.
Praca nad książką zaczęła się 6 sierpnia 2010 roku podczas pierwszego spotkania, w którym uczestniczyli członkowie stowarzyszenia oraz mieszkańcy – przyszli bohaterowie opowiadający o Sypniewie. – Dziewczyny, członkinie stowarzyszenia wzięły dyktafon i po kolei po dwie osoby szły do jednej osoby, która udzielała wywiadów. Potem ja te wywiady odsłuchiwałam i spisywałam. Część wymagała kosmetycznych poprawek drukarskich. Później proces wydawniczy, który troszkę się przeciągnął. – opowiada redaktor publikacji Bożena Puzio. Książka zawiera poza krótką informacją o samym Sypniewie kilka opowieści mieszkańców oraz jedenaście wspomnień. Uzupełnieniem wydawnictwa jest kronika szkoły w Sypniewie od 1945 roku. Zaczytując się w książce można podziwiać stare fotografie pokazujące życie wsi oraz stare nieistniejące już miejsca jak stary kościół, rozebrany, na którego miejscu postawiono przystanek autobusowy czy Hotel Deutsches Haus – Zippnow.

Na spotkanie premierowe książki zostali zaproszeni goście, których wspomnienia zostały wydane oraz panie ze stowarzyszenia, które tych wspomnień wysłuchały. Swoją obecnością spotkanie również zaszczycili ks. Andrzej Matyjaszek, Dyrektor Domu Kultury w Jastrowiu Wiesław Puzio, Dyrektor Domu Kultury w Sypniewie oraz inni zaproszeni goście.

Spotkanie rozpoczęte zostało przez Bożenę Puzio, przeczytaniem wstępu, który wyjaśnia, że „inspiracją do powstania tej publikacji była świadomość, że ludzie ci odchodzą ze swoimi wspomnieniami i wiedzą, której niestety nie da się odtworzyć”. Pani Bożena w rozmowie dodała również, że – W ostatnim czasie jest taki trend, żeby pisać takie rzeczy. Powstają właśnie takie wspomnienia w różnych miejscowościach, a że była okazja żeby postarać się o dotacje z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności to napisałyśmy wniosek, przyznano nam pieniądze i wzięłyśmy się do pracy.

Ciekawą częścią samego spotkania było odczytanie fragmentów publikacji przez członkinie stowarzyszenia. Każda pani odczytała fragment z książki. Niektóre wspomnienia, wzbudzały radość na twarzach słuchających oraz niekiedy salwy śmiechu z zabawnych historii. Po wspólnym głośnym czytaniu bohaterowie, których wspomnienia można przeczytać otrzymali swój egzemplarz książki. Obdarowanymi bohaterami są: Roman Bednarz, Janina Kamalska, Jan Kupracz, Zofia Kukla, Zofia i Eugeniusz Siedleccy, Genowefa Bzowska, Genowefa Mazur, Bronisława Grudzińska, Anna Opaluch i Teresa Wójtowicz, Helena Siejak oraz Zofia Wnuk. Nie pominięto z upominkiem również obecnych gości. Następnie przygotowano pokaz zdjęć danego Sypniewa, które każdy mógł oglądać popijając kawę lub herbatę przy okazji częstując się wypiekami członkiń stowarzyszenia. Na koniec każdy zainteresowany uczestnik spotkania mógł obejrzeć przygotowaną małą wystawę fotograficzną.

Pomysłodawca publikacji Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych MALWA z Sypniewa przekształciło się z Koła Gospodyń Wiejskich w kwietniu 2010 roku. Siedziba Stowarzyszenia znajduje się w nowo wyremontowanym Domu Kultury w Sypniewie. Członkinie prowadzą działania na rzecz lokalnego społeczeństwa, organizują festyny, imprezy okolicznościowe, biorą udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Najbliższe plany to kurs edukacji finansowej również dofinansowany z Fundacji Wspomagania Wsi.
Autor \ źródło: Serwis UrokiPojezierza.pl

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

TucznoMarcinkowice
--- miejsce na reklamę ---

Martew
--- miejsce na reklamę ---

KłębowiecJastrowie



VIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Szlak żółty WK 3501

Zachowanie się w lesie i na szlaku

Raduń, jez.

(niem. Gross Radun See)

Gospodarka

  • Polecamy
?>